DPRS SMO PODALI PRIPOMBE NA HE MOKRICE

objavljeno v četrtek
20 marec 2025, ob 11:32


HE Mokrice: energetiki do gradbenega dovoljenja s ponarejenimi podatki

SotojeKrkaSava2020_08_12Duan_Klenovek.jpg Sotočje Krke in Save. Foto: Dušan Klenovšek

 

Društvo za preučevanje rib Slovenije (DPRS) smo v torek, 18. marca posredovali pripombe na dopolnjeno Poročilo o vplivih na okolje in Dodatek v okviru ponovljenega postopka prevlade energetike nad javnim interesom ohranjanja narave za hidroelektrarno (HE) Mokrice. DPRS v  pripombah navajamo kršitve pravil postopka, napačno uporabo predpisov, ponarejanje podatkov, opozarjamo na sporne ihtiološke raziskave in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. DPRS na koncu ostro nasprotujemo gradnji HE Mokrice in vlado pozivamo, da nemudoma prične s pripravo načrtov in gradnjo protipoplavne zaščite na območju spodnje Save, ter tako zaščiti prebivalce pod HE Brežice, ki jih dodatno poplavno ogroža, saj HE Mokrice po strokovni in zakoniti poti ni možno graditi.

Društvo za preučevanje rib Slovenije (DPRS) imamo status društva v javnem interesu ohranjanja narave in smo stranski udeleženec v postopkih za izgradnjo HE Mokrice. Upravno sodišče je že trikrat ugodilo tožbi DPRS in vrnilo zadevo v ponovno odločanje zaradi kršitev pravil postopka in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja.

V ponovljenem postopku DPRS ponovno opozarjamo, da v presoji vplivov na okolje oz. narave pripravljavec Poročila o vplivih na okolje HSE Invest d.o.o. ni vključil v presojo vseh vrst, med katerimi so tudi vrste, ki v Sloveniji živijo samo na tem območju in bi bile z izgradnjo HE Mokrice iztrebljene. Zakon o ohranjanju narave v 14. členu določa, da je rastlinsko ali živalsko vrsto prepovedano iztrebiti. Torej bi ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), ki vodi postopek, že zaradi tega moralo zavrniti projekt, saj ne obstajajo omilitveni in izravnalni ukrepi, ki bi lahko ohranili te vrste v Sloveniji.

DPRS je ugotovil, da je HSE Invest d.o.o. v Poročilu o vplivih na okolje ponaredil podatke iz kartiranja habitatnih tipov[1] Centra za kartografijo favne in flore (CKFF) in sicer ocenjeno naravovarstveno vrednost habitatnih tipov. Gre za zavestno dejanje pripravljavca Poročila o vplivih na okolje, saj so vrednosti (številke) spremenjene v atributni tabeli digitalnega sloja habitatnih tipov, kar pomeni, da je nemogoče, da bi prišlo do tipkarske napake, ampak je bilo zavestno spreminjanje podatkov za grafični prikaz. DPRS je pozval MOPE, da preveri navedeno in ob potrditvi suma storitve kaznivega dejanja ponareditve poslovne listine po 235. členu KZ-1 ustrezno odreagira. V nasprotnem primeru so tudi odgovorne osebe pri MOPE lahko udeležene pri kaznivem dejanju overitve lažne vsebine po 253. čl. KZ-1.

Ihtiološke raziskave, katerih naročnik je investitor Hidroelektrarne na Spodnji Savi d.o.o. (HESS), izvajal pa jih je NEPO d.o.o., vzbujajo velik dvom v njihovo verodostojnost in znanstveno objektivnost. Namreč direktor podjetja NEPO d.o.o., je v času izvedbe ihtioloških raziskav bil, Dejan Pehar. Pehar je tudi bivši direktor Zavoda za ribištvo Slovenije (ZZRS), ki je v letu 2018 v imenu ZZRS izdal nezakonito pozitivno mnenje k gradnji HE Mokrice[2]. Ihtiološke raziskave za NEPO d.o.o. sta izvajala nekoč zaposlena na ZZRS. Vsi trije so bili v kazenskem postopku, saj so bili soudeleženi pri oškodovanju ZZRS za več kot 300.000 €[3],[4],[5]. Dejan Pehar in Matej Ivenčnik sta bila tudi obsojena[6]. V tej luči je nujno presojati tudi verodostojnost in pomen njihovih raziskav za predmetni postopek. Zaradi očitne okuženosti iz prejšnjih (prav tako spornih) aktivnosti i.a. v tej isti zadevi, DPRS zahteva, da se te raziskave izloči iz predmetne zadeve oz. spisa, saj je kakršnakoli njihova kredibilnost v strokovnem smislu popolnoma omajana in nezanesljiva.

DPRS je poleg zgoraj navedenih pomanjkljivosti in spornih dejanj v pripombah navedel še številne druge pomanjkljivosti Presoje vplivov na okolje in Dodatka ter pravil vodenja postopkov. Zagotovo je zelo sporno, da investitor in vlada sama odločita kaj je javni interes. Še posebej ob dejstvu, da nam trenutno vlada energetski lobi, da je predsednik vlade iz vrst energetike, da je ta vlada razgradila ministrstvo za okolje in prostor (MOP) ter izročila okolje v roke energetiki (MOPE), kar pomeni, da imajo energetiki v rokah cel postopek od priprave Poročila o vplivih na okolje in Dodatka, da si naročajo sami izvajalce raziskav, da si sami vodijo postopke presoje vplivov na okolje in naravo za lastne projekte.

Dejstvo je, da HE Mokrice ni možno graditi po strokovni in zakoniti poti, zato DPRS poziva vlado, da nemudoma prične s pripravo načrtov in gradnjo protipoplavne zaščite na območju spodnje Save, ter tako zaščiti prebivalce pod HE Brežice, ki jih dodatno poplavno ogroža.



[1] Pregled živalskih in rastlinskih vrst, njihovih habitatov ter kartiranje habitatnih tipov s posebnim ozirom na evropsko pomembne vrste, ekološko pomembna območja, posebna varstvena območja, zavarovana območja in naravne vrednote na vplivnem območju predvidenih HE Brežice in HE Mokrice, CKFF (Govedič, M., A. Lešnik & M. Kotarac), Lutra, Inštitutom za ohranjanje naravne dediščine, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, Nacionalni inštitutom za biologijo, Vodnogospodarski biro Maribor in Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo, 2008.

 


Ključne besede: HE Mokrice, HESS, MOPE, energetika, hidroelektrarne, vlada






< nazaj na seznam novic